Jak wstępnie oszacować wartość nieruchomości?

...

Nieruchomość jest tyle warta, za ile ktoś zdecyduje się ją kupić :) Nie da się od razu stwierdzić, za jaką kwotę dana nieruchomość zostanie sprzedana. Oczywiście, osoby z dużym doświadczeniem, będą mogły podać bardzo trafną odpowiedź, ale często na rynku jest, tak, że mieszkania czy domy, kupowane są powyżej lub znacznie poniżej swojej wartości.


Na cenę nieruchomości ma wpływ wiele aspektów, o których piszę na końcu e-booka, ale najważniejszym z nich są emocje! Ludzie kupują bardzo często emocjami. Wprawny inwestor, zanim dokona zakupu, użyje przynajmniej kalkulatora, gdzie będzie mógł oszacować zwrot z inwestycji, natomiast zwykły Kowalski, kieruje się przeczuciem, emocjami. Tutaj masz wielkie pole do popisu. Sprzedaż zaczyna się już na etapie ogłoszenia, następnie rozmowy telefonicznej, a sam pokaz jest już wisienką na torcie.

Do oszacowania wartości i ceny sprzedaży Twojej nieruchomości, możesz użyć najpierw lokalnych portali, gdzie będziesz mógł sprawdzić potencjalną kwotę, za którą sprzedają się podobne mieszkania. W tym punkcie powinieneś się zatrzymać. Musisz krytycznie spojrzeć na swoją nieruchomość, zabawić się w kupującego. Sprzedającym jest bardzo ciężko dostrzec wady mieszkania, bo od wielu lat tam mieszkają. Często, gdy wiem, że np. całe mieszkanie idzie do kapitalnego remontu, właściciele namawiają, aby zostawić sobie boazerię w przedpokoju, do której są bardzo przywiązani.

Spotykam się również z sytuacjami, gdzie mieszkania do kapitalnego remontu, są wystawiane jako mieszkania do odświeżenia, prawie gotowe do zamieszkania. Cena oczywiście jest wtedy mocno zawyżona. Takie nieruchomości często stoją na rynku i w konsekwencji sprzedawane są poniżej swojej wartości, gdyż presja braku sprzedaży, działa na właścicieli bardzo negatywnie, mają obawy, że mieszkanie w ogóle się nie sprzeda i są skłonni pójść na ustępstwa.

Pamiętaj, że ceny nieruchomości na portalu, to nie są ostateczne ceny sprzedaży. Sprzedawcy często zawyżają kwoty, średnio o jakieś 10-20%.