Ile kosztuje remont mieszkania?

...

Remont to mało lubiana i kosztowna czynność, którą każdy właściciel mieszkania musi wykonać chociaż raz na kilka lat. Jak wiadomo, taki remont zawsze wiąże się z kosztami, ale nie tylko. Zawsze pada pytanie, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć, aby polepszyć standard naszego życia.


Wiadomo, że robiąc remont dla siebie, czyli w mieszkaniu, którego nie zamierzamy sprzedać, nasze podejście będzie inne, tu jesteśmy skłonni wydać nieco więcej pieniędzy, ponieważ wiemy, że to my będziemy z tego korzystać. Inaczej dzieje się, kiedy w grę wchodzi mieszkanie przygotowywane na sprzedaż. Tu będziemy liczyć tak naprawdę każdą wydawaną złotówkę. Często przy takim remoncie właściciele sami wykonują część prac, aby zejść z kosztów. Nie wszystko można jednak wykonać samemu i tu do akcji wkracza ekipa remontowa. No tak, ale jaką wybrać? Warto przed wybraniem ekipy rozeznać się na rynku i popytać (często takie informacje mają hurtownie z materiałami budowlanymi). Warto pamiętać, że oszczędności najlepiej szukać w materiałach budowlanych i w wyposażeniu mieszkania, nie zawsze warto oszczędzać na ekipie remontowej. Dobra ekipa remontowa oznacza solidnie wykonaną pracę. Nie zawsze droższa ekipa oznacza lepiej wykonany remont. Czasami warto wybrać małą ekipę, która zrobi remont w parę dni dłużej, ale da nam gwarancję niższej ceny i solidnego wykonania.

Należy pamiętać, że najbardziej kosztowne w remoncie są łazienka i kuchnia. Jeżeli remontujemy mieszkanie na sprzedaż, to nie będziemy inwestować w wyposażenie kuchni, ale wyposażenie łazienki, czyli prysznic i zestaw WC musimy kupić, tu możemy wybrać najtańszą wersję, bo pewnie nowi właściciele, nie od razu, ale po pewnym czasie będą chcieli je wymienić.

Dobrze jest przed rozpoczęciem remontu zrobić sobie plan, co chcemy zmienić, sami możemy również wyliczyć, ile farby będzie potrzebne, czy ile kafelek do łazienki, a mając te wyliczenia, łatwo nam będzie oszacować ich koszt. Na rynku jest tak dużo możliwości, ceny materiałów budowlanych są tak różne, że poświęcając trochę czasu na pewno uda nam się znaleźć najlepszą cenę. Nawet drobne różnice w cenach, w różnych sklepach pomogą nam ostatecznie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.